wtorek, 20 października 2015

Pierwsze kroki

Każdy z nas słyszał w swoim życiu o giełdzie, czy to w szkole, czy w telewizji.

Z tego co pamiętam  na przedsiębiorczości w szkole średniej był poruszany temat giełdy, jak ją stworzono i na jakich zasadach działa. Tak czy siak to nie jest aż tak skomplikowane jak się nam może wydawać. Giełda papierów wartościowych działa tak samo jak giełda samochodowa itp. kupuje się i sprzedaje. W Polsce mamy GPW czyli Giełdę Papierów Wartościowych, która znajduje się w Warszawie. Giełda w naszych czasach nie wygląda tak jak na starych filmach z Hollywood, gdzie na Wall-Street groma-dziły się tłumy inwestorów łapiących się za głowy lub skaczących do góry ze szczęścia.
W dwudziestym-pierwszym wieku większość transakcji dokonuje się za pośrednictwem internetu i istnieje ogrom domów maklerskich, platform inwestycyjnych dzięki, którym możemy się łatwo i szybko znaleźć na parkiecie giełdy papierów wartościowych.    

Przed rozpoczęciem przygody z giełdą musimy się zastanowić nad tym, czy jesteśmy cierpliwi i sumienni, czy z nauka nie jesteśmy na bakier, ale tez czy
nie jesteśmy leniwi gdyż inwestowanie swoich pieniędzy nie może być pochopne i nie odpowiedzialne. Musimy sięciągle uczyć, człowiek uczy się w końcu przez cale życie i w wielu przypadkach niestety na własnych błędach.
Na początku swojej przygody dużo czytałem,  głownie w internecie  by jak najbardziej przybliżyć sobie to czym mam zamiar się zając. 

Wracając do tematu, podstawą inwestowania w akcje jest analiza techniczna i fundamentalna:


Analiza techniczna to techniki odczytywania wykresów giełdowych i umiejętność prognozowania dzięki nim przyszłych cen akcji. Dzięki tej analizie możemy wstrzelić się w najlepszy okres by kupić akcje lub je sprzedać.

Analiza fundamentalna to analiza danej spółki i sektora w którym prowadzi działalność, ogólnej kondycji ekonomicznej, finansowej oraz sytuacji w jakiej się aktualnie znajduje, ale także w jakiej będzie się znajdowała.

Proponuje też rozejrzeć się na stronie gpw.pl jak wygląda nasza giełda i jak patrzeć na te wszystkie wykresy i liczby. Po czym możemy policzyć ile mamy pieniędzy do dyspozycji, radze by pieniądze które przeznaczysz na inwestycje były odłożone i nie były Ci niezbędne do przeżycia oraz nie zachęcam do brania kredytów  nie wiadomo jak będzie wyglądał Twój początek na parkiecie.


Biorąc pod uwagę wszystko co wcześniej napisałem możemy założyć swoje pierwsze konto maklerskie.
Konto można założyć w rożnych banka takich jak: PKO, M bank, BOŚ, Raiffeisen Polbank Alior bankDeutsche bank itd.
Zakładanie rachunku maklerskiego nie różni się praktycznie niczym od zwykłego konta bankowego, by je założyć potrzebujemy dowodu osobistego. 
Jakie konto wybrać? Te, które ma najmniejsze prowizje od transakcji i najmniejsza opłatę za prowadzenie konta.
Prowizje nie są aż tak duże wahają się pomiędzy 2zl a 5zl, pobierane są za kupno jak i sprzedaż więc zawsze bierz je pod uwagę sumując swój zarobek.
Ja zaczynałem od konta w Mbanku które jest bez płatne za pierwsze pól roku prowadzenia, są niskie prowizje i co najważniejsze było dla mnie można je założyć przez internet.
Aktualnie korzystam z XTB które gorąco polecam, gdyż zawsze są najświeższe informacje bardzo pomocne przy inwestowaniu, można inwestować za pomocą tabletu i smartphone zawsze i za darmo.

PS. O tym jakie akcje kupić i w co celować opowiem na swoim przykładzie w następnym poście, oraz napisze jaki był mój początek który okazał się według mnie sukcesem.

Zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz